Posted in

Frida Kahlo – Egy fájdalmas és szenvedélyes élet története

Frida Kahlo

Frida Kahlo neve mára összeforrt a fájdalommal, az önkifejezéssel és a szabadsággal. A mexikói festőnő 1907. július 6-án született Mexikóváros egyik külvárosában, Coyoacánban, egy mexikói anya és egy német származású apa gyermekeként. Teljes nevén Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderónként látta meg a napvilágot.

Gyermekkorát már korán megnehezítette a betegség: hatévesen gyermekbénulást kapott, aminek következtében jobb lába deformálódott és rövidebb lett a másiknál. A testi hátrány ellenére korán megmutatkozott benne az öntörvényűség: kamaszként férfiruhát viselt, később pedig a mexikói tehuana népviselet vált védjegyévé.

A család nem dúskált a javakban, így a lányoknak már fiatalon dolgozniuk kellett. Frida azonban kitűnt éles eszével, és bekerült az ország egyik legjobb középiskolájába, ahol orvosnak készült. Az élete azonban egy szempillantás alatt megváltozott: 1925-ben, mindössze tizennyolc évesen súlyos balesetet szenvedett, amikor a busz, amelyen utazott, ütközött egy villamossal. A teste számos ponton megsérült, hónapokra gipszfűzőbe kényszerült.

Az első ecsetvonások

A hosszú lábadozás alatt kezdett festeni. Egy tükör segítségével, amelyet az ágya fölé szereltek, önmagát nézve készítette el első önarcképét. A festészet nemcsak fizikai, hanem lelki menedékké is vált számára – egy mód arra, hogy kifejezze a belül kavargó érzéseket, fájdalmakat, vágyakat.

Miután részben felépült, 1928-ban csatlakozott a Mexikói Kommunista Párthoz. Ekkor ismerkedett meg a híres falfestővel, Diego Riverával, aki nemcsak mentora, hanem szerelme is lett. 1929-ben összeházasodtak. Kapcsolatuk viharos volt, szenvedély és fájdalom egyaránt jellemezte. Frida mélyen szerette Diegót, még akkor is, amikor kiderült, hogy férje saját húgával is viszonyt folytatott.

Az elkövetkező években Kahlo több vetélésen is átesett, amelyek mélyen megrázták. Ezek a tragédiák nemcsak testi szenvedést okoztak, de festészetében is megjelentek – leginkább a Henry Ford Kórház című képen, amely a vetélés utáni fájdalmat örökíti meg.

Frida Kahlo: Henry Ford kórház

Frida és Diego többször költöztek – San Franciscóban, Detroitban, majd New Yorkban éltek, Rivera megrendelései miatt. Frida ugyan élvezte a társasági életet, mégis mindig visszahúzta a szíve Mexikóba. Európába is eljutott, de a párizsi kiállítása csalódást okozott számára. Hazatérve férje ösztönzésére elváltak, majd nem sokkal később újra összeházasodtak.

Frida nemcsak művészként bontakozott ki, hanem a közéletben is egyre aktívabb szerepet vállalt. Szerelmi életét sosem rejtegette – férfiakkal és nőkkel egyaránt viszonyba bonyolódott. 1937-ben a Kék Ház, amely családja otthona volt, menedéket adott Lev Trockijnak, akivel Fridát barátság és rövid románc is összekötötte. Trockijnak ajánlotta egyik legismertebb portréját, a Függönyök között című képet.

Súlyosbodó egészségi állapota ellenére Frida fáradhatatlanul dolgozott. A testét ért megpróbáltatásokat – több mint harminc műtétet, csontfűzőket, amputációt – mindig a művészet nyelvén is feldolgozta. 1953-ban, alig egy évvel halála előtt, élete első mexikói önálló kiállítását ágyban fekve, de ragyogó népviseletben ünnepelhette – orvosai tiltása ellenére személyesen vett részt a megnyitón.

Élete utolsó évében egy tüntetésen való részvétel után tüdőgyulladást kapott, amiből már nem épült fel. 1954-ben, negyvenhét éves korában halt meg, abban a házban, ahol született. A Kék Ház – Diego Rivera kívánságára – ma Frida Kahlo Múzeumként működik, amely évente több ezer látogatót fogad.

Művészete – test, lélek, identitás

Frida Kahlo művészete szinte minden szempontból egyedi. Bár első portréi az európai akadémikus festészet stílusát követték, későbbi képeit mélyen áthatotta a mexikói kultúra, a népművészet, a mitológia és a katolicizmus szimbólumrendszere. Bár sokan a szürrealisták közé sorolják, ő maga ezt elutasította: nem álomképeket festett, hanem a saját valóságát.

Műveiben gyakran jelenik meg a fájdalom, a veszteség, a kettősség – a test és a lélek, a férfi és a nő, az élet és a halál ellentétei. A Törött gerinc című képen Krisztusi szimbólumokat használ, hogy testi szenvedését ábrázolja. A Remény fája, tarts ki! című alkotáson a gyenge és az erős én feszül egymásnak: egyik a nappalhoz, a másik az éjszaka, a nőiesség világához kötődik. A Két Frida című kép, amely válása után született, jól mutatja ezt a kettősséget: a festő két különböző személyiségű nőként jelenik meg, akiket egy nyitott ütőér köt össze.

Kahlo rengeteg önarcképet festett – ezt magányosságával magyarázta. Arckifejezései gyakran maszk-szerűek, az igazi mondanivalót a körülötte elhelyezett tárgyak, állatok, növények, hátterek adják. Ezek a képek nemcsak érzelmi állapotait, hanem identitását is tükrözték: mexikói gyökereit, politikai elköteleződését, női létélményeit.

Ő volt az első női művész, aki nyíltan ábrázolta a női testet, a szexualitást, a vetélést, a termékenység elvesztését – olyan élményeket, amelyeket addig tabuként kezeltek. A Henry Ford Kórház című mű ezt drámai erővel tárja a néző elé, retablószerű elrendezésben, ahol a vallásos ikonográfia is helyet kap, csak épp szokatlan tartalommal.

Frida Kahlo festmény

Élete során egyre több politikai tartalom jelent meg műveiben. Az A marxizmus gyógyír a betegségre című képen például Frida Marx ölében ül, mintha az ő ideológiája kínálna menedéket testi-lelki fájdalmaira. Utolsó, befejezetlen műve Sztálin arcképe volt – ezzel is jelezve, hogy hite szerint a művészet és a politika kéz a kézben járhat.

Frida Kahlo nemcsak művészként, hanem emberként is ikon lett. Életét végigkísérte a szenvedés, de sosem adta fel, mindig újra alkotott, újra szeretett, újra kifejezte magát. Festményei nemcsak önéletrajzi vallomások, hanem a női lét, a fájdalom, a szabadság és az identitás örökérvényű szimbólumai. Története pedig azt üzeni: a törésekből is lehet valami egészen rendkívülit építeni.