A műköröm és géllakk ma már annyira hétköznapi, mint egy jó kávé reggelente. Vannak, akik néhány hetente szinte szertartásként járnak a körmösükhöz, hogy mindig tökéletes legyen a megjelenésük. Nem csoda, hiszen egy szép manikűr valóban magabiztosságot ad, kiemeli az ápoltságot, és sok esetben egyéniséget is tükröz. De mi van akkor, ha a vágyott esztétika kellemetlen meglepetésekkel jár? Egyre több nő – és néha férfi is – tapasztal olyan tüneteket, amelyekről sokáig nem is sejti, hogy a műköröm vagy a géllakk állhat mögöttük.
Meglepően gyakori a műköröm allergia
A műköröm allergia nem csak egy ritka, szélsőséges reakció. Valójában meglepően gyakori jelenségről van szó, és sokan még mindig nem ismerik fel, vagy nem gondolják, hogy a problémájuk egy szépségipari termék miatt alakult ki. A kellemetlen tünetek néha szinte észrevétlenül kezdődnek: egy kis viszketés a körömágy körül, enyhe bőrpír, esetleg feszülő érzés. Máskor viszont egészen látványos jelekkel jelentkezik a probléma: duzzanat, hólyagképződés, erős égő érzés, sőt, akár a köröm teljes leválása is előfordulhat. Ezek a tünetek nem csak kellemetlenek, de komoly fájdalmat, esztétikai problémát és hosszú távon körömkárosodást is okozhatnak.
A műköröm allergia valódi oka
A háttérben az immunrendszer működése áll: az allergia ugyanis nem más, mint a szervezet túlzott reakciója valamilyen idegen anyagra. Ebben az esetben általában bizonyos vegyületek váltják ki az immunválaszt, amelyeket a műkörmök felhelyezésekor vagy a géllakk használatakor visznek fel a körömre – s nem ritkán a bőrre is. A leggyakrabban emlegetett bűnösök az úgynevezett metakrilátok, köztük az MMA (metil-metakrilát), EMA (etil-metakrilát), valamint a HEMA (2-hidroxi-etil-metakrilát). Ezeket az anyagokat az iparban évek óta használják, mert erős kötést biztosítanak és tartós eredményt nyújtanak. Viszont az sem titok, hogy ezek közül több már hivatalosan is ismert allergénként szerepel.
Időzített bomba a műköröm?
Az allergiás reakciók megjelenésében több tényező is szerepet játszhat. Először is fontos megérteni, hogy nem minden allergiás válasz azonnal alakul ki. Vannak, akik hónapokon, akár éveken keresztül használják ugyanazt a terméket problémamentesen, majd egyik pillanatról a másikra kialakul az érzékenység. Ez a szenzitizáció folyamata, amikor a szervezet „megtelik” a problémás anyaggal, és végül fellázad ellene. Másoknál már az első alkalommal is komoly tünetek jelentkeznek. Ebben szerepet játszhat a bőr állapota, a körömlemez sérültsége, a hormonháztartás vagy akár az egyidejű stressz, gyulladásos állapot is.
Nem csak a körmön jelenik meg
A műköröm allergiára utaló tünetek sokfélék lehetnek. A leggyakrabban érintett terület természetesen a köröm és a körömágy környéke, de sokszor megjelennek reakciók az arcon, a nyakon vagy a kezek más részein is. Ez különösen akkor fordul elő, ha valaki gyakran ér hozzá az arcához – ami valljuk be, elég gyakori reflex. Egy kis pirosas viszketés, húzódó bőr vagy apró, víztiszta hólyagok megjelenése nem csupán kellemetlen, hanem figyelmeztető jel is arra, hogy valami nincs rendben. Ha pedig a körömágy is begyullad, fájdalmas lesz az érintés, a köröm elválik a bőrtől, az már olyan súlyos eset, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Mit tehetsz, ha baj van?
Az első és legfontosabb lépés, ha gyanakszunk: azonnal szüntessük meg az érintkezést az anyaggal. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy le kell szedni a géllakkot vagy a műkörmöt – lehetőleg minél kíméletesebb módon. Fontos, hogy ezt ne otthon, erővel vagy reszeléssel tegyük, mert a sérült bőr vagy körömágy még érzékenyebbé válhat. Ha a reakció erős, vagy nem múlik néhány napon belül, mindenképpen érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. Az orvos nemcsak meg tudja erősíteni az allergiás reakciót, hanem megfelelő kezelést is javasolhat. Ez lehet helyi gyulladáscsökkentő kenőcs, antihisztamin vagy súlyosabb esetben szisztémás gyógyszeres kezelés.
Lehet szép körmöd allergia nélkül is
De mi történik akkor, ha valaki nem szeretne lemondani a szép körmökről, még akkor sem, ha már egyszer tapasztalt kellemetlen tüneteket? Jó hír, hogy ma már számos alternatíva létezik a problémás anyagokat tartalmazó termékek helyett. Egyre több márka kínál úgynevezett HEMA-mentes géllakkokat, amelyek kevesebb irritáló összetevőt tartalmaznak. Emellett léteznek hipoallergén körömlakkok, sőt, olyan természetes alapanyagú termékek is, amelyek kevésbé agresszívek a bőrhöz és a körömhöz. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy még ezek is okozhatnak irritációt, különösen, ha a felvitel során az anyag a bőrrel is érintkezik. Ezért különösen lényeges, hogy szakképzett, tapasztalt körmös végezze az eljárást, aki tisztában van azzal, hogyan kerülje el a bőrkontaktust.
A megelőzés a legjobb manikűr
A megelőzés talán még fontosabb, mint a kezelés. A műköröm allergia nem mindig előzhető meg teljesen, hiszen az immunreakció egyéni hajlam kérdése is, de sokat tehetünk a kockázat csökkentése érdekében. Ha korábban már volt hasonló panaszod, érdemes bőrpróbát végezni, mielőtt új terméket próbálnál ki. Figyelj arra is, milyen anyagok kerülnek a körmödre – ha nem vagy biztos abban, mit használ a körmösöd, kérdezz rá bátran. Egy felelős szakember örömmel elmagyarázza, milyen termékekkel dolgozik, és mit tehetsz a megelőzés érdekében. A jó higiénia, a steril eszközhasználat és a precíz technika mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a szép körmök ne járjanak együtt kellemetlen következményekkel.
Ne vedd félvállról az allergiára utaló tüneteket
Végül, de nem utolsósorban: ha te magad csinálod otthon a körmeidet, különösen figyelj az összetevőkre és a megfelelő technikára. Ne dolgozz sérült körmön vagy bőrfelületen, és kerüld az olcsó, ismeretlen eredetű termékeket. A gyönyörű manikűr megér egy kis többletfigyelmet – főleg, ha cserébe nem kell napokig viszketéssel vagy fájdalommal küzdened.